Co to jest domena internetowa?
Domena internetowa (a tak naprawdę to nazwa domeny) stanowi łatwy do zapamiętania ciąg znaków, który wskazuje na konkretny adres IP. Każdy komputer podłączony do sieci internetowej ma swój własny, unikalny adres, dzięki któremu może on uzyskać połączenie i być rozpoznawany przez innych użytkowników. Jest to tzw. adres IP (ang. Internet protocol adress). Wyrażany jest on za pomocą czterech bloków cyfr oddzielonych od siebie kropkami. Owe liczby oddzielone kropkami wskazują kolejno: serwer, sieć, komputer nadrzędny (host), komputer lokalny.
Przykładowy adres IP to: 142.250.185.131 - jeśli wpiszemy go w okno wyszukiwarki, to wyświetli się strona google.pl. Z kolei wpisując adres google.pl łączymy się właśnie z IP 142.250.185.131.
Dzięki domenie zamiast wpisywać i zapamiętać adres IP (cyfry) możemy w pasek wyszukiwarki wpisać konkretne słowo. A ponieważ nasz mózg łatwiej zapamiętuje słowa niż ciągi cyfr jest to znaczne ułatwienie w poruszeniu się po Sieci.
Innymi słowy domena pozwala nam łatwiej trafić w wybrane miejsce w Internecie.
Domeny muszą być unikalne (nie mogą istnieć dwie identyczne domeny). Poza tym przy rejestracji domen istnieje zasada kto pierwszy ten lepszy (ang. first come, first serve). Dlatego domeny są takie ważne i cenne.
Kiedy rejestracja domeny internetowej stanowi naruszenie?
Zdarza się również, że konkurencja rejestrując domenę internetową świadomie lub nie narusza Twoje interesy lub prawa. Najczęściej z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w razie:
• naruszenia praw ochronnych na znaki towarowe,
• naruszenia ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji tj. w razie działania sprzecznego z prawem lub dobrymi obyczajami. Przykładami takich działań może być w szczególności:
-używanie cudzego oznaczenia przedsiębiorstwa (art. 5 u.z.n.k.)
- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie geograficzne (art. 8-9 u.z.n.k.)
- wprowadzające w błąd oznaczenia towarów lub usług (art. 10 u.z.n.k)
- utrudnianie dostępu do rynku (art. 15 u.z.n.k.)
- reklama wprowadzająca w błąd (art. 14 i 16 u.z.n.k.)
• naruszenie dóbr osobistych osób fizycznych, w tym prawa do firmy,
• naruszenie dóbr osobistych osób prawnych, w tym prawa do firmy,
• naruszenie prawa autorskiego,
• naruszenie prawa prasowego.
Jak odzyskać domenę internetową?
Pierwszym krokiem powinno być zawsze wezwanie abonenta spornej domeny do jej przekazania. Jest to rozwiązanie które może być najszybsze (spór sądowy trwa) i najtańsze (spór sądowy wiąże się z opłatami). Oczywiście jeśli takie wezwanie zostanie sporządzone przez podmiot profesjonalnie zajmujący się sporami domenowymi jest znacznie większa szansa na jego skuteczność niż jeśli wezwanie wyślesz samodzielnie.
Jeśli wezwany podmiot nie przekaże dobrowolnie domeny internetowej istnieje możliwość wystąpienia do sądu.
Przed jakim sądem toczą się spory o domeny internetowe?
Jeśli sprawy nie udało się zakończyć polubownie na etapie przedsądowym konieczne będzie wszczęcie sporu sądowego. Jest kilka sądów do których można skierować pozew ws. domen internetowych. Tutaj wszystko zależy od tego jakiego rodzaju (z jaką końcówką) jest to domena - domena krajowa (.pl), domena europejska (.eu), domena (.com) itd.
W praktyce znaczna większość sporów polskich przedsiębiorców dotyczy domen z końcówką ".pl" oraz ".eu". Inne spory zdarzają się znacznie rzadziej. Wynika to z faktu największej popularności ww. domen w naszym obrocie gospodarczym.
Spory o domenę z końcówką ".pl"
W przypadku sporu o domenę krajową .pl istnieje możliwość złożenia pozwu do:
1.Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w Warszawie,
2.Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie,
3.Centrum Mediacji i Arbitrażu przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO),
właściwego sądu powszechnego.
Jeśli obie strony postępowania mają swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami Polski to postępowanie musi toczyć się przed Centrum Mediacji i Arbitrażu przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Natomiast jeśli choćby jedna ze stron sporu ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce można wybrać jeden ze wskazanych sądów.
Spory o domenę przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych
Jeśli nie zależy nam na dochodzeniu roszczeń finansowych, lecz na przejęciu domeny, najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie sprawy do pierwszego sądu. Postępowanie przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych w stosunku do procesu przed sądem powszechnym posiada wiele zalet:
• szybsze postępowanie,
• postępowanie w całości zdalne, bez obowiązku osobistego stawiennictwa,
• arbitrzy będący specjalistami z zakresu prawa własności intelektualnej - większa szansa na trafne merytorycznie rozstrzygnięcie sprawy,
postępowanie jednoinstancyjne (brak możliwości złożenia apelacji).
Jedynym minusem postępowania przed tym sądem jest brak możliwości dochodzenia przed nim roszczeń finansowych (odszkodowania za naruszenia spowodowane rejestracją i korzystaniem ze spornej domeny). Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych stwierdza jedynie czy w wyniku zawarcia umowy o utrzymywanie nazwy spornej domeny internetowej doszło do naruszenia praw powoda.